Barvy pro nábytek na míru

Proti gustu žádný dišputát, řekla by babička Boženy Němcové, ale ona nikdy nepořizovala nábytek na míru. Barva při jeho výběru hraje zásadní roli, pomáhá vytvořit ráz celé místnosti. Záleží ale na tom, v jaké míře se použije. Do červenobílého pokoje by se skříň s červenými dveřmi nebo jednobarevný stůl stejné barvy sice hodili, nicméně v současné době převládá trend spíše decentních tónů. Pokud máte rádi něco výrazného třeba jako právě dráždivou červeno, měli byste ji použít spíše jen jako barvu lišt, hran stolů nebo šuplíků. Na velké plochy jako deska stolu nebo výplň dveří skříně by přijít raději neměla. Barvy pro nábytek na míru je dobré volit uvážlivě.

TIP: Hledáte ten správné odstín a nedokážete ho pojmenovat? Podívejte se na standardní vzorník barev RAL, kde máte ty nejpoužívanější pěkně pohromadě!

A co je vlastně na barvách špatného? Nic, ovšem problém je, že v různých fázích života se nám může měnit vkus, něco nás časem omrzí a větší kusy nábytku rozhodně nekupujeme na krátkou dobu. Měly by s námi dlouho vydržet, aniž by svým vzhledem nějak rušili. Proto je lepší spíše měnit menší komponenty a doplňky, tím lze dát pokoji potřebný ráz a přitom mít možnost ho někdy v budoucnu bez větších obtíží změnit. Své udělají také moderní polepy. Můžete se o nich dozvědět více v článku Když odřete dveře skříně, zakryjte je samolepkou!

Jaké barvy do interiéru?

V interiérech platí to, že by od země ke stropu měly odstíny zesvětlovat, takže černou barvu na zem, případně na stěny ano, ale na strop nikoliv. Místnost by pak vypadala ponuře a opticky by se zmenšila. U nižších kusů nábytku proto s výrazně tmavou potíž není, vyšší nábytek na míru jako třeba vestavěná skříň už by měla mít tmavší prvky ve spodní části, bude i vypadat zajímavěji než jednobarevná.

Co se týká konkrétních barev, měli bychom se držet obecných pravidel platných pro barvy v interiéru:

Žlutá aktivizuje, podporuje komunikaci – hodí se proto do jídelny, obývacího pokoje, nikoliv však do ložnice.

Červená dráždí – při jídle v červené jídelně máte větší šanci na hádku, hyperaktivní dítě bude ještě neposednější.

Modrá uklidňuje – do ložnice se tedy hodí, do pracovny jen v omezené míře, abyste při práci nebo učení neusnuli.

Fialová působí elegantně – jestliže chcete vzbudit zdání luxusu, sáhněte po barvě čokoládové krávy.

Další tipy ohledně barev v jednotlivých pokojích najdete na tomto místě: Jak vyzrát na barvy v bytě (4. díl): Jaké barvy se hodí do konkrétních místností?