Materiál pro nábytek na míru

Otázka „jak vybrat materiál pro nábytek na míru má tři aspekty“. Lze se na ni dívat z hlediska vlastností, ceny a designu. Třetí pohled můžeme trochu upozadit, poněvadž vzhled se dá dnes trochu našvindlovat. Skalní příznivce masivního dřeva asi žádná povrchová úprava nebo samolepící tapeta neuspokojí, ale musí počítat s tím, že sáhnou poněkud hlouběji do kapsy.

Zdaleka nejpoužívanější materiál pro nábytek na míru je lamino, především co se týká skříní. U těch se něco jiného používá jen zřídka. A když už máme skříň v tomto cenově výhodném, ale poměrně odolném provedení, není od věci si ve stejném stylu vybavit i zbytek místnosti, pokoj pak působí kompaktněji.

Nábytek na míru – materiál doplňků

Na výrobu nábytku na míru lze použít leccos, vždyť je na míru. Existuje ovšem pár základních materiálů, z nichž se vyrábí drtivá většina kusů. Jde o:

Lamino – číslo jedna na trhu. Zpočátku se lidé báli, že méně vydrží, ale zkušenosti tyto obavy vyvrátily. Lamino se dobře udržuje, nedá se do něj dřevomorka a přečká toho hodně, pokud do něj zrovna nebušíte sekerou.

Dřevo – klasika, dává nábytku přírodní vzhled. Pokud chcete vzbudit zdání luxusu, není nad masiv.

Dekorakrylát – slyšíte tohle slovo poprvé? Nedivíme se, vždyť nám ho podtrhl jako chybu i textový editor. Jde o ozdobný materiál, do něhož lze začlenit různé přírodní prvky jako traviny, dřevo nebo bambus. Báječně vypadá, používá se hlavně do výplní dvířek nebo jako obklad.

Dýha – hodí se třeba pro výplně skříní, je lehká a potěší ty, kdož mají rádi povrch s letokruhy dřeva.

Sklo, zrcadlo – nábytek na míru je záležitost přesného měření, ale i kouzla v něm mají místo. Hlavně ta optická.

Ratan, provázkový výplet – kdo chce mít na dveřích vestavěné skříně něco neobvyklého, může zvolit výplň ze spletených provázků. Jde ovšem o nákladnější záležitost, pro projekty s nižším rozpočtem je vhodnější lamino. Ratan je univerzálnější, vídáme ho i jako materiál pro výrobu židlí či stolků.

Umakart – další materiál pro nábytek na míru, který se výborně udržuje.

Corian – ozdobný kamen, další z řady spíše dekoračních materiálů.

Co se týká cenových rozdílů mezi jednotlivými materiály, můžete se podívat na podstránku nábytek na míru cena. Dočtete se zde jak o cenách rámů různých materiálů, tak o cenách korpusů či výplních dveří.